Leggyakrabban tartott teknősfajunk. A más fajokat tartók, esetleg velük kereskedők ugye tisztában vannak a tartás-vásárlás jogi feltételeivel…?!
A teknősök tartása egyszerű lenne, de sokan sokszor hibáznak, és ezek a hibák sok kis állat életébe kerülnek. Bár vizi állatok, szükségük van a terráriumban szárazulatra is. A vizből kiemelkedő kő fölé érdemes egy olvasólámpát helyezni, télen-nyáron szivesen napoznak itt barátaink. Nem muszáj sűrűn cserélni a vizüket, a víz tisztaságát sokáig meg lehet őrizni, ha rászoktatjuk őket, hogy egy külön edényben, azonos hőmérsékletű vizbe meritve kapnak enni. A terráriumba helyezett motoros szűrővel pedig anyagcseréjük termékei eltávolithatók. Ezek az állatok ragadozók, lassú folyású vagy állóvizekben élnek. Páncéljukat a beépitett kalciumsók teszik merevvé, erőssé. Érthetetlen, hogyan terjedhetett el, hogy marhaszivvel és parizerrel kell őket etetni? Minden zsákmányállatukat egyben fogyasztják el, pikkelyestől, belestől. Szánalmasak azok a kabátgombnyi teknőcök, akiket egy hónapos koplalás után „bedagadt a szeme, nem látja az ennivalót” panasszal visznek állatorvoshoz. Ezek a csöppségek gyakran menthetetlenek. A kombinált vitamin- és kalciumhiány következtében pusztulnak el. A viziállatok szemének rendkivüli az ellenállóképessége, szinte soha sincsen elsődleges szembetegségük. Az A vitamin hiánya miatt elfajuló mirigyek pangó tartalma miatt duzzad meg szemhéjuk, kalciumhiány miatt lesz papirpuha páncéljuk. A teknőstartó keressen horgászt ismerettségi körében, kérje el az emberi étkezési célra alkalmatlan halakat, felvágva, szétporciózva fagyassza le! Imádni fogják teknősei! De figyelemmel kell lennie arra, hogy a fagyasztott hal is csak néhány hónapig alkalmas etetésre, a vitaminok még igy is elég hamar lebomlanak. Állandóan több hónapos fagyasztott halat fogyasztó kigyók gyakran betegszenek meg B-vitamin hiány miatt.
A teknősök néhány betegségének (pl. hasmenés) oka lehet olyan kórokozó, amely embert is megbetegithet! Ügyeljünk az általános higiéniai elvek betartására.