Pestlőrinc kertvárosi részén van a rendelőnk, minden második háznál tartanak macskát. A kifejezés helyes, nem a házban, lakásban tartják őket, hanem kijárnak. Az ilyen macskák élete feltűnően rövid. Aratnak közöttük a fertőző betegségek, tizedeli őket az autóforgalom, kutyák vadásznak rájuk. A macska képes az elvadulásra, korlátlanul képes szaporodni, kárt okozni környezete élővilágában és eközben fertőzni fajtársait. A macskatársadalom egészségügyi helyzete sajnos nem javult olyan sokat az elmúlt időben, mint a kutyáké. Ne engedjük szabadon kóborolni, vadászni, verekedni őket. Ha ivartalanittatjuk őket, véget tudunk vetni a kontroll nélküli szaporodásnak, fertőző betegségeik ijesztő mértékű terjedésének. A lakásban, legfeljebb párban tartott macskák élete is lehet boldog és kiegyensúlyozott – éjszakai lumpolás vagy rigófogás helyett.
A fajtatiszta macskákat tartók és tenyésztők általában jól ismerik a tenyésztéshez, kiállitásokon való részvételhez szükséges szerencsére szigorú és egyre szigorodóbb feltételeket.
Ha kölyökcica kerül a házhoz, kérjünk igazolást a tenyészet fertőző betegségektől való menteségéről. Ha a tenyésztő nem tudja garantálni állatai mentességét és vakcinázottságát, vagy az utcán találtunk egy bájos kölyköt, csak reménykedhetünk, hogy nem fog vele végezni egy éven belül a leukózis vagy a FIP.
A kölyökmacskák táplálására és vakcinázására a kutyás részben leirtak nagyjából vonatkoznak. De tudni kell hogy például a macska AIDS ellen nincs védőoltás, újabban tapasztalható új calicivirus variánsok megjelenése, tehát jelenleg nem előzhető meg minden súlyos betegség. Legjobb azt megakadályozni, hogy egészséges cicánk beteggel találkozzon.
Az idős macska szervi betegségeit csak akkor tudjuk kideriteni, ha vizeletét, vérét laboratóriumi vizsgálatnak vetjük alá. A bűzös lehelet, a fénytelen, ápolatlan szőr, az indokolatlan fogyás nem az öregkor velejárói, ezeket az éveket is kellemessé lehet tenni.